Według Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury, w 2021 roku, wśród osób pomiędzy 12 a 17 rokiem życia, wzrasta zainteresowanie muzyką rockową. Obecnie utrzymuje się ono na poziomie 40%. Spada słuchalność hip-hopu i rapu.
Trudno jest sklasyfikować młodzież słuchającą określonych gatunków muzycznych, co może świadczyć o ich otwartości na nowe dźwięki. Wiek nastoletni jest czasem poszukiwań swojego gustu i tego, co w duszy gra. Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze mogącą się pojawiać niespójność nazewnictwa kategorii muzycznych. Może ona wynikać z przenikania się różnych nurtów, oraz niepewności czy niewiedzy, jak sklasyfikować to, czego słuchamy. Wpływ na brak wykrystalizowania się wspólnych cech odbiorców konkretnych stylów muzycznych, mogą wpływać również algorytmy platform streamingowych, lub promowanie określonych wykonawców. Należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że czasami może nam być niezręcznie wyrażać swoje utożsamienie z określonym gatunkiem, jakim może być na przykład rap, gdyż nie chcemy być kojarzeni z jego grupą odbiorców, postrzeganą często stereotypowo.
Jak kształtuje się gust muzyczny?
Ciekawostką jest to, że da się wykazać zależności między gatunkami. Najczęściej idą ze sobą w parze: muzyka pop i dance, rap i pop, muzyka klasyczna i filmowa, muzyka filmowa i rock, disco-polo i dance, oraz pop i muzyka filmowa.
Zauważalne jest natomiast zróżnicowanie płciowe: dziewczęta częściej słuchają muzyki pop, dance i disco polo, a chłopcy rapu, techno i metalu.
Najbardziej popularnymi dotąd gatunkami są pop i rap. Jednocześnie, wysoki odsetek osób z badanej grupy wiekowej, wymienia jednocześnie też takie mało popularne rodzaje muzyki, jak mniejszość deklarująca słuchanie tylko ich. Do takiej niszy zaliczyć można trap. Wskazuje to na zróżnicowanie gustów, ale również ich sprecyzowanie. Mała część badanych słucha różnej, nieokreślonej bliżej przez nich muzyki.
Jaką rolę pełni muzyka w życiu młodych ludzi?
Muzyka jest mocno obecna w ich codzienności. 2/3 badanych, czyli zdecydowana większość, słucha muzyki dla przyjemności przynajmniej raz w tygodniu. 3% respondentów twierdzi, że taka forma rozrywki nie jest dla nich istotna. 26% deklaruje, że nie wykupuje dostępu do serwisów streamingowych, plików muzycznych, lub płyt.
Słuchanie muzyki jest najbardziej rozpowszechnioną formą obcowania z nią. Często towarzyszy nam jako tło do wykonywania innych czynności, w małym stopniu nas angażując. Możemy też sięgnąć po lekturę artykułów, czasopism, lub książek, czy obejrzeć film.
Bardziej oddani fani konkretnych grup muzycznych, najczęściej chcą wyrażać swoje upodobania za pomocą ubrań z logo ulubionych wykonawców, lub gadżetów. Na stałe już wpisały się one w subkultury ciężkich brzmień, takich jak na przykład Bethel, Ceti, Coma, Pidżama Porno, czy Therion. Przykładem są koszulki zespołów, bluzy z kapturem, czapki, a nawet bielizna i inne elementy garderoby, do których dołączyły także maseczki ochronne. To również naszywki, przypinki, opaski na rękę, czy torby.