Książki Wojciecha Chmielarza – po którą powieść sięgnąć na początek?

Katarzyna Puzyńska

Materiał zewnętrzny

Polska literatura kryminalna ma się całkiem dobrze, a wszystko dzięki takim autorom jak Wojciech Chmielarz. Czytelnicy doceniają misternie tkane intrygi i ciekawie nakreślone postaci z głębokim rysem charakterologicznym. Wartka akcja wciąga i porywa czytelnika, a mroczny klimat nie pozwala oderwać się od lektury. Jeśli jeszcze nie czytałeś żadnej książki Wojciecha Chmielarza, to najwyższy czas to nadrobić! Podpowiadamy, od czego zacząć!

Kim jest Wojciech Chmielarz? Słów kilka o jednym z najbardziej poczytnych autorów w Polsce

Urodzony w 1984 roku Wojciech Chmielarz to polski pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Pisarz był wielokrotnie nominowany do różnych nagród, a wiele z nich zdobył. To laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2015 roku za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (w 2019 roku za powieść „Żmijowisko”). Wojciech Chmielarz jest także dziennikarzem; publikował na łamach „Pulsu Biznesu”, „Nowej Fantastyki” czy „Polityki”.

Książki Wojciecha Chmielarza

Do najbardziej znanych dzieł, które wyszły spod pióra Wojciecha Chmielarza, należą:

  • Cykl powieści o komisarzu Jakubie Mortce („Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie”, „Długa noc”).
  • Cykl gliwicki („Wampir”, „Zombie”, „Wilkołak”).
  • Cykl o bezimiennym („Prosta sprawa”, „Dług honorowy”, „Zwykła przyzwoitość”).

Wojciech Chmielarz to jednak nie tylko cykle i wielotomowe serie, ale też powieści zamknięte.

Wojciech Chmielarz – książki:

  • Powieść „Królowa głodu”.
  • Powieść „Żmijowisko” (zdobyła liczne nagrody: Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego).
  • Powieść „Rana”.
  • Powieść „Wyrwa”.

Na podstawie powieści „Żmijowisko” powstał popularny serial dla Canal + o tym samym tytule. Na ekranie zobaczyć można cenionych aktorów, takich jak: Paweł Domagała, Cezary Pazura, Piotr Stramowski czy Agnieszka Żulewska. Odbiór serialu warto uzupełnić lekturą kryminału, który stanowi podwaliny świetnego scenariusza.

Powieści Wojciecha Chmielarza – od czego zacząć?

Nie da się ukryć, że Wojciech Chmielarz rozpieszcza swoich czytelników. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym autorem, to nie będziesz musiał z wypiekami na twarzy czekać na kolejne tomy. Możesz zanurzyć się świat wykreowany przez pisarza, zaczynając od powieści zamkniętych.

Wiele osób na pierwszy ogień wybiera „Żmijowisko”. Jest to powieść popularna i bez wątpienia doceniona – choćby dlatego, że została zekranizowana. O jej sukcesie świadczą jednak również wyniki sprzedaży i liczne nagrody. To świetny sposób na zapoznanie się z unikalnym stylem autora, bez konieczności rozpoczynania cyklu. Gwarantujemy jednak, że na pewno sięgniesz po kolejne pozycje.

Możesz wówczas zacząć serię. Najlepiej rozpocząć od 1 tomu – na przykład „Wampir” z cyklu gliwickiego. Taka chronologia pozwala wejść w świat powieści, poznać bohaterów i nadążać za biegiem akcji. Dobrym pomysłem jest także przeczytanie pierwszej wydanej przez autora powieści. Jest to książka „Podpalacz” z 2012 roku (cykl Jakub Mortka). Czytając dalsze tomy i inne powieści, można się przekonać, jaki progres poczynił autor kryminałów.


Książki Wojciecha Chmielarza – po którą powieść sięgnąć na początek?
Dodaj komentarz 0
Pracownicy i prezenterzy radia nie czytają komentarzy! Jeśli chcesz wysłać wiadomość prowadzącemu audycje lub poprosić o pozdrowienia, lub piosenkę. Skorzystaj z bezpośredniego kontaktu ze stacją za pomocą Facebooka lub innych dostępnych wymienionych metod kontaktu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *